Zabrane prawo jazdy za alkohol

W tym roku, 18 maja 2015 roku wprowadzono zaostrzone przepisy regulujące kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Przypomnijmy, że stan nietrzeźwości oznacza zawartość alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila. Za prowadzenie pojazdu w taki stanie dalej podlega karze więzienia do dwóch lat, ale zmieniony został okres, na jaki sąd może zatrzymać prawo jazdy. Do tej pory sąd odbierał uprawnienia na okres od 3 lat do 10 lat. Od teraz okres ten został wydłużony do 15 lat. Sąd może wydać orzeczenie o zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów lub ograniczyć się do zakazu prowadzenia pojazdów określonej kategorii. Nowe przepisy drogowe wprowadzają też nowe reguły dożywotniego odebrania prawa jazdy. W myśl wcześniej obowiązujących przepisów, bezterminowe odebranie prawa jazdy mogło nastąpić jedynie w przypadku spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym w stanie nietrzeźwości. Od maja tego roku sąd będzie miał szersze uprawnienia i kara taka będzie mogła być orzeczona w stosunku do recydywistów. Jeśli kierowca prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości i  już poprzednio był skazany za takie przestępstwo, sąd orzeknie wobec niego również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Jeżdżenie w stanie nietrzeźwości będzie też obowiązkowo pociągało za sobą kary finansowe i to bardzo surowe. Sąd, kierowcy złapanemu pierwszy raz będzie obligatoryjnie orzekał karę 5000 zł w ramach nawiązki dla Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej. Jeśli taki kierowca zostanie złapany powtórnie kara ta będzie wynosić już 10000 zł. Dodatkowo nawiązkę co najmniej 10000 zł kierowca będzie musiał wypłacić poszkodowanemu lub rodzinie ofiary.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii prawo jazdy, wypadki drogowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s