Ile czasu ma pracownik na złożenie sprawy do sądu pracy?

Chcąc wysąpić do sądu przeciwko pracodawcy trzeba pamiętać, że nie można wnieść do sądu pozwu w dowolnym wybranym terminie, gdyż zbyt późne wszczęcie postępowania spowoduje oddalenie powództwa. Przykładowo jeśli pracownik nie zgadza się z wypowiedzeniem umowy o pracę ma 7 dni na wniesienie powództwa od daty doręczenia wypowiedzenia. Żądając przywrócenia do pracy lub odszkodowania gdy umowę rozwiązano bez wypowiedzenia, trzeba zachować termin 14 dniowy. W sytuacji gdy pracownik domaga się sprostowania świadectwa pracy lub nie zgadza się z wymierzeniem mu kary porządkowej przed złożeniem pozwu do sądu pracy należy najpierw złożyć sprzeciw do samego pracodawcy. Chcąc uzyskać sprostowanie świadectwa pracy sprzeciw taki składa się w ciągu 7 dni, następnie pracodawca ma kolejne 7 dni na uwzględnienie lub odrzucenie żądania. Jeśli pracodawca odmówi sprostowania świadectwa, musi zawiadomić o tym pracownika. Data otrzymania zawiadomienia stanowi poczatek terminu 7 dniowego na odwołanie do sądu. Jeśli pracodawca zignoruje żądanie termin ten zaczyna się z dniem złożenia przez pracownika sprzeciwu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku żądania uchylenia kary porządkowej. Tutaj również najpierw trzeba odwołać się do pracodawcy w terminie 7 dni. Po bezskutecznym wyczerpaniu trybu wewnętrznego pracownik w ciągu 14 dni od zawiadomienia go o odrzuceniu sprzeciwu może wnieść pozew do sądu rejonowego. Jeśli pracodawca przez 14 dni nie odpowie na sprzeciw oznacza to jego uznanie i wtedy już nie trzeba składać pozwu do sądu.

Terminy liczy się następująco. Jeśli wymagany termin oznaczony jest w dniach to nie wlicza się do niego dnia, w którym miało miejsce zdarzenia. Termin oznaczony w tygodniach kończy sie z upływem dnia, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu, wyjątkiem jest tutaj sytuacja kiedy termin wypada w ustawowo wony dzień (nie dotyczy to sobót). W takiej sytuacji termin upływa dnia następnego.

Sądy pracy nakierowane są na szybkie rozpoznanie i wyjaśnienie sytuacji prawnej pracownika, dlatego procedura sądowa przygotowana jest do sprawnego rozstrzygania spraw pracowniczych. Służy temu również wprowadzenie limitów czasowych w zakresie możliwości dochodzenia przed sądem najważniejszych roszczeń. Należy o tym pamiętać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii adwokaci łódź, adwokat łódź, kancelaria adwokacka łódź, odszkodowania za wypadek przy pracy, prawo, prawo pracy, Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz